
TRUTH IN LOVE ABOUT
MARRIAGE &
RESOURCE


Frequently Asked Questions
​
What is the Truth in Love Resource?
​
Learn how to speak the truth in love through a unique experience that blends engaging teaching, group discussion, and opportunities to practice.
Why is this resource unique?
​
“A resource for the living room not just the classroom” While you certainly can use this resource in a classroom, we purposefully designed an experience that will facilitate discussion like no resource we have seen before. Unlike a traditional class where the teacher teaches and discussion is reserved for the last few minutes. The many discussion points throughout the resource allow the group to articulate what they are learning and contextualize the precepts to their individual situation.
​
Our philosophy is, if believers are going to engage through conversation they need to learn in conversation. You will find this unique approach a central part of the learning process.
​
​
What will I learn?
​​
-
A Bible based study into the definitions of truth and love
-
What it means that truth and love are not balanced
-
Commonly held myths about Truth in Love
-
A step by step process for having a difficult conversation
-
How to kindly and lovingly say truthful words your friends, family, co-workers and our world need to hear
How much does it cost?
​
Small Group Facilitator Kit:
​
This kit includes: Trailer, 6 Videos, Leader’s Guide (pdf), Weekly Lessons (PDFs) An entire church license to show all videos as often as you like in as many classes as you like.
​
Entire Church (best value):
Below 100 - $59
100-249 - $79
250-500 - $109
500-10,000 - $149
​
One-time/One Class: $59
​
If you are a larger church looking to purchase a kit for an individual class you can purchase a one-time use license for $59. You will receive the entire kit to be used one time, for one class. Please renew the license if you would like to use the videos for additional classes or in church services.
​
​
Participant Book:
​
A 32 page, full color book full of notes, takeaways and discussion guides.
​
Individual - $7.99
Pack of 20 - $6.45 each ($129 total)
Pack of 100 - $4.99 each ($499 total)
​
​
How many times can I use the resource?
​
A 2 year license allows for unlimited use within the 2 year period at a single church, after which you would simply need to purchase a new 2 year license. A “one time use" license is intended for a single class to use one time.
​
​
​Can we post the videos from the lessons on social media or online?
​
While you are welcome to show the videos over and over again in homes, in the classroom or in church services we ask that you do not post these videos online, on social media, or include them in a live-stream. Your “entire church” license permits downloads to be viewed by your class or offline with any ministry or event at your church.
​
​
How can I contact someone for customer support?
Please send an email to hello@thecenterfortruthinlove.org